Прв форум за пластична хирургија


Join the forum, it's quick and easy

Прв форум за пластична хирургија
Прв форум за пластична хирургија
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

За оперативниот зафат дермолипектомио

Go down

За оперативниот зафат дермолипектомио Empty За оперативниот зафат дермолипектомио

Пишување by CatWoman Вто Окт 23, 2012 8:29 pm

Оваа метода е неприкосновена за отстранување на вишокот на кожа и поткожното масно ткиво.
Некогаш поради екстензивно отстранување на вишокот на кожа се јавува потреба за транспозиција на положбата на папокот.
Оваа интервенција се изведува во општа анестезија, неопходна е комплетна предоперативна подготовка, не е опасна бидејќи не се навлегува во стомачната регија па со самото тоа и не се ремети функцијата на виталните стомачни функции.
Во болница се останува од 48-72 часа. Потребно е мирување во посетла во првите неколку дена. Во текот на непосредната постопетативна процедура на опоравок, пациентот носи соодветен стезник неколку недели.
Компликации кои може да се јават се движат во рамките на средно тешки операции.
CatWoman
CatWoman
CatWoman
CatWoman

Број на мислења : 33
Join date : 2012-10-21
Age : 38
Местолокација : Скопје

https://plasticsurgeon.forummk.com

Вратете се на почетокот Go down

За оперативниот зафат дермолипектомио Empty Re: За оперативниот зафат дермолипектомио

Пишување by CatWoman Вто Окт 23, 2012 8:31 pm

Примери
[You must be registered and logged in to see this image.]
CatWoman
CatWoman
CatWoman
CatWoman

Број на мислења : 33
Join date : 2012-10-21
Age : 38
Местолокација : Скопје

https://plasticsurgeon.forummk.com

Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот