Прв форум за пластична хирургија


Join the forum, it's quick and easy

Прв форум за пластична хирургија
Прв форум за пластична хирургија
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Зголемување на усни

2 posters

Go down

Зголемување на усни Empty Зголемување на усни

Пишување by CatWoman Вто Окт 23, 2012 8:54 pm

Постојат повеќе типови на кожни пополнувачи како силикони, колагени, или пак, нивни модифицирани и пречистени деривати. Најчесто се користат оние на база на хијалуронска киселина од причина што се биоразградливи - телото го апсорбира природно со тек на време и не остава траги на местото каде што е аплициран. Овие гелови се вбризгуваат поткожно по линијата на усната, каде што тие бабрат и го зголемуваат волуменот на поткожното ткиво на усните. Со овие гелови усните добиваат визуелен и естетски поголем волумен. Интервенцијата е безболна и налага голема прецизност при вбризгувањето на геловите. Затоа нестручно поставување на геловите предизвикува компликации, кои ги нарушуваат изгледот и функцијата на усните.
ДЕРМАЛНИ ФИЛЕРИ...актуелна метода за пополнување на усни.

Дермалните филери се стерилни гелови од неживотинска стабилизирана хијалуронска киселина кои се инјектираат непосредно под површината на кожата со цел да се направи корекција на одредени линии, брчки или лузни на кожата преку нивно пополнување.

Освен за ваков тип на корекција, дермалните филери се користат и за зголемување на волуменот на усните, пополнување на јаболчниците со што се зголемува нивната компактност.

НЕСКАНИ ЕФЕКТИ?

Доколку се решите за ваков вид на корекција практикувајте го стручниот совет, а аплицирањето на дермалните филери да биде спроведено од страна на стручно обучено лице со што ризикот од несакани ефекти се сведува на минимум.

Најчести несакани ефекти се точкести крвавења или мали модринки. Во текот на апликацијата на дермалниот филер може да биде присутна лесна болка на местата на убод, како и лесно црвенило по апликацијата.

Пациентот не треба да ја изложува третираната регија на екстремна топлина како бања или солариум, се додека црвенилото и отокот целосно не се повлече. (симптомите целосно исчезнуваат по една недела)

...и најважното...КОЛКУ ВРЕМЕ ТРААТ НОВИТЕ УСНИ?

Периодот на траење на кожните пополнувачи е од 6 до 8 месеци. Кожните пополнувачи што во својот состав имаат двојна молекулска верига на хијалуронската киселина, имаат подолг рок бидејќи се разградуваат побавно.
Превземено: [You must be registered and logged in to see this link.]
CatWoman
CatWoman
CatWoman
CatWoman

Број на мислења : 33
Join date : 2012-10-21
Age : 38
Местолокација : Скопје

https://plasticsurgeon.forummk.com

Вратете се на почетокот Go down

Зголемување на усни Empty Re: Зголемување на усни

Пишување by CatWoman Вто Окт 23, 2012 8:56 pm

[You must be registered and logged in to see this image.]
CatWoman
CatWoman
CatWoman
CatWoman

Број на мислења : 33
Join date : 2012-10-21
Age : 38
Местолокација : Скопје

https://plasticsurgeon.forummk.com

Вратете се на почетокот Go down

Зголемување на усни Empty Re: Зголемување на усни

Пишување by radmila Сре Јан 29, 2014 6:28 pm

Dali znaete kaj nas kade se vrsi popolnuvanje na usni so silikoni i od prilika koja e cenata?

radmila
Почетник
Почетник

Број на мислења : 1
Join date : 2014-01-29

Вратете се на почетокот Go down

Зголемување на усни Empty Re: Зголемување на усни

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот