Прв форум за пластична хирургија

За оперативниот зафат дермолипектомио

Go down

За оперативниот зафат дермолипектомио

Пишување by CatWoman on Вто Окт 23, 2012 8:29 pm

Оваа метода е неприкосновена за отстранување на вишокот на кожа и поткожното масно ткиво.
Некогаш поради екстензивно отстранување на вишокот на кожа се јавува потреба за транспозиција на положбата на папокот.
Оваа интервенција се изведува во општа анестезија, неопходна е комплетна предоперативна подготовка, не е опасна бидејќи не се навлегува во стомачната регија па со самото тоа и не се ремети функцијата на виталните стомачни функции.
Во болница се останува од 48-72 часа. Потребно е мирување во посетла во првите неколку дена. Во текот на непосредната постопетативна процедура на опоравок, пациентот носи соодветен стезник неколку недели.
Компликации кои може да се јават се движат во рамките на средно тешки операции.
CatWoman
CatWoman
CatWoman
CatWoman

Број на мислења : 33
Join date : 2012-10-21
Age : 33
Местолокација : Скопје

Преглед на профилот на членот http://plasticsurgeon.forummk.com

Вратете се на почетокот Go down

Re: За оперативниот зафат дермолипектомио

Пишување by CatWoman on Вто Окт 23, 2012 8:31 pm

Примери
[You must be registered and logged in to see this image.]
CatWoman
CatWoman
CatWoman
CatWoman

Број на мислења : 33
Join date : 2012-10-21
Age : 33
Местолокација : Скопје

Преглед на профилот на членот http://plasticsurgeon.forummk.com

Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот